sobota, 4 maja 2013

A teraz w Polskę -Beskid Niski !!!

Chce mi sie w góry!! No ,ale Tatry zasypane ,Karkonosze podobnie, no to gdzie ???? Beskid Niski?Blisko, bardzo ładnie,mało turystów, cicho,odtajało.Przed 10 laty mieszkałam i pracowałam w Gorlicach , więc coś nie cos wiem o okolicy :-) Zgadałam się z moją kumpelką Agą (spędziłyśmy miesiąc w Chinach 3 lata  temu),że trzeba by gdzieś na majówke pojechać i zaproponowałam Beskid Niski.Aga nigdy tam nie była, więc dla niej to coś inszego.Znalazłam we wsi Gładyszów,na końcu Świata, gospodarstwo agroturystyczne (nocleg za 1 osobe 30 pln ,a np obiad 2-daniowy z kompotem tylko 15 pln.)zaklepałam pokój,sprawdziłam jak tam dojechać, nie jest to proste ;-)
 I w droge.


We wtorek zapakowałyśmy się do autobusu jadącego do Gorlic, po ponad 3,5 godziny jazdy (bo przez Nowy Sącz, a da się krócej o godzine troszke inną drogą ) dotarłyśmy do  gorlickiego dworca, 5 minut przed odjazdem jedynego na cały dzień busa do Gładyszowa :-)
Po godzinie wysiadłyśmy na krzyżówce, a dalej to juz z buta :-) Idziemy, idziemy, szukamy domu z  numerem 91, coraz dalej od głównej drogi, pytamy jednego gospodarza czy to daleko, na końcu wsi ! ;-) Jesteśmy, nasza gospodyni Pani Małgorzata Ciuryk przywitala Nas mocnym uściśnięciem dłoni :-).
Dostałyśmy pokój  ( czysty ,schludny, prosto urządzony, niczego więcej nie potrzebujemy) od strony strumienia, co by było cicho i spokojnie.A póżniej był obiad , pyszny, domowy - barszcz ukraiński, gulasz z kaszą jaglaną i kompot malinowo-jeżynowy. Nie do przejedzenia, takie pyszności były codziennie, każdego dnia coś innego.
A potem krótki rekonesans przez Gładyszów.


Cerkiew św.Jana  Chrzciciela
Stadnina koni huculskich
W ciągu następnych trzech dni przeszłyśmy trzy trasy

Gładyszów-Smerekowiec-Kwiatoń-Skwirtne-Regietów-Gładyszów ( 5,5 godziny)

Cerkiew św.Michała Archanioła w Smerekowcu Wieś Smerekowiec

Cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu


SkwirtneCerkiew św. Damiana i Kosmy w Skwirtne


Pomiędzy Skwirtne a Regietowem


Regietów

 Cerkiew w Regietowie


Widok na wieś Smerekowiec od strony Regietowa

trasa Gładyszów-Wołowiec -Bartne-Banica-Gładyszów ( 6 godzin )

W drodze do Wołowca

Cerkiew Opieki Matki Boskiej w WołowcuW drodze do BartneWidok na BartneCerkiew św. Kosmy i Damiana w Bartnem


Cerkiew św Kosmy i Damiana -Muzeum Sztuki Cerkiewnej w Bartnemtrasa Gładyszów -Przełęcz Małastowska (podwózka stopem)-Magura Małastowska-Przełęcz Małastowska -niebieskim szlakiem w kierunku Banicy-Gładyszów (4,5 godziny )

Cmentarz wojskowy z I Wojny Światowej, Bitwa Gorlicka.


Magura Małastowska


Przez las ...Jeśli ktoś poszukuje ciszy ,spokoju, niezadeptanych szlaków, nieodkrytego regionu w Polsce, chce stracić kontakt ze Światem na kilka dni ( komórka nie działa wcale lub prawie , intenet też ) to polecam zakopać się w Bekidzie Niskim :-)

7 komentarzy:

 1. Magda dzięki za wypad, ale za zdjęcie na blogu uduszę ;) Jedzonko było wyśmienite, więc jak któraś z niewiast chce schudnąć, to nie tędy droga... ;) Beskid jest cudny, pełen ciszy, w której można się zanurzyć. Miłego szwendania się!

  OdpowiedzUsuń
 2. Aga , zgadzam się z tym w 100% :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. O jejku ale mnie zachęciłyście......już zaraz,chciałabym spakować plecak i na wschód......
  Byłam w Niskim dwa razy,Radocyna,Czarne czyli też ten rejon a później jeszcze Izby,i tez to miejsce mnie urzekło,cząstkę serca tam zostawiłam....a tak pojechać tam na tydzień czy dwa to marzenie...może kiedyś go zrealizuje...a takie relacje jak najbardziej w tym pomagają...dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zapomniałam się podpisać,sorry;Tilia z GS

   Usuń
 4. Tilia, dzieki :-)
  i o to mi chodzi ,żeby pokazać ludziom fajne ,klimatyczne miejsca, te bliskie i te dalekie, zainspirować :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cerkiew w Gładyszowie jest pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a nie Michała Archanioła.
  Piękne zdjęcia moich okolic :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń