poniedziałek, 13 grudnia 2010

Wizy

Czyli info o papierologii

Kolejna dawka informacji z przygotowań. Strona jest na bierzaco w trakcie naszej podrozy uaktualniana; ale oby zmian nie było. Ostatnia aktualizacja: 1. grudzien 2011 Na początek przyda się zapas zdjęć do wiz na drogę:
zdjęcia 3,5x4,5 ok. 12sztuk,


1.ROSJA (www.rusemb.pl)
WIZA: turystyczna - 30 dni
CZAS WYROBIENIA: 7-10 dni (faktyczny to 5 dni roboczych, jest też tryb przyspieszony 3 dni dwa razy drożej), UWAGA! Występuje rejonizacja więc najpierw trzeba sprawdzić pod jaką ambasadę podlegamy.
KOSZT: około 35 EUR (2011)

POTRZEBNE DOKUMENTY:
- wydrukowany wniosek,
- zdjęcie 3,5 X 4,5
- paszport z ważnością 180 dni,
-"voucher" turystyczny (można nabyć online od ręki). Ceny zróżnicowane najszybciej i w miarę tanio znalazłem tutaj: www.wizydorosji.pl po przelewie wysłali w ciągu 2h dokument PDF (70zł).
-ubezpieczenie "TU EUROPA", obowiązkowe na każdy dzień pobytu (2PLN/dzień). (Jest dużo złych opinii o TU EUROPA więc warto pomyśleć o bardziej sumiennym ubezpieczycielu co jednak wiąże się z wyższą kwotą). Dla odważnych: www.tueuropa.pl (70zł)
-w Krakowie wymagaja takze wyciagu z konta potwierdzajacego posiadanie odpowiednich srodkow finansowych na podroz. Wymagana ilosc gotowki prosimy sprawdzic w Ambasadzie

2.MONGOLIA (www.ambasadamongolii.pl)
WIZA: turystyczna - 30 DNI
CZAS WYROBIENIA: 7 DNI (3 dni robocze),
KOSZT 60 EURO
POTRZEBNE DOKUMENTY:
- wydrukowany wniosek,
- paszport
- zdjęcie 4,5X3,5
Wypełniamy sumiennie wniosek dodatkowo podając obowiązkowo dane do kontaktu w nagłych wypadkach i swoje dane kontaktowe w czasie pobytu. Wrzucamy wniosek, paszport, zdjęcie i 60EUR do koperty i wysyłamy do ambasady. Po trzech dniach można zamówić kuriera do ambasady po odbiór.

3.CHINY:WIZA TURYSTYCZNA NA POBYT MAX 30 DNI (UWAGA JAK SIĘ WPISZE NA 60 DNI TO TEŻ DADZĄ),WAŻNA 3 M-CE, ROBIMY W MONGOLII, -W AMBASADZIE CHIŃSKIEJ W ULAAN BATOR KOSZT 30$ CZAS ZAŁATWIANIA 3 DNI ROBOCZE-PRAKTYCZNIE TYDZIEN (ONI PRACUJA TYLKO PONIEDZIALEK SRODA PIATEK)
-WNIOSEK, mozna dostac w hostelach, od maja 2011 obowiazuja nowe wnioski
-PASZPORT
-FOTA
-BILET LOTNICZY-WYDRUK REZERWACJI jako takiej
-REZERWACJA HOTELU jako takiego, wszystkie te rezerwacje mozna zlatwic w hostelach za ok3$ lub samemu.

4.KAMBODŻA:WIZA TURYSTYCZNA WAŻNA 3 M-CE,NA MAX 30 DNI,WYRABIA SIĘ NA GRANICY LUB LOTNISKU, Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD Podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi opłata nie jest pobierana.,WYDRUK Z MSZ ŻE KOSZTUJE 20 USD, ŻEBY NIE OSZUKALI NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM ale i tak wyciagna od 2-4 $ ze niby przejscie wodne, wieczorne itp. istnieje mozliwosc wyrobienia wizy elektronicznie ale nie na wszystkich przejsciach ja przyjmuja i osobiscie widzialam jak ludzie wyciagali kolejne 20$ zeby zaplacic za nowa wize mimo oplacenia wizy elektronicznej.
-PASZPORT
-WNIOSEK
-2 FOTY 3X4

5.LAOS:WIZA TURYSTYCZNA NA MAX 30 DNI, KOSZT 35 USD ,KAŻDY DODATKOWY DZIEŃ 3 USD, Wizę miesięczną można uzyskać zarówno w ambasadzie Laosu, np. w Warszawie, jak również na niektórych przejściach granicznych, są w nocy zamykane (zazwyczaj w godzinach od 22.00 do 7.00).
z Tajlandii: graniczny most przyjaźni Mittabhap na rzece Me¬kong, ok. 22 km od stolicy (otwarty w godzinach 6.00-22.00); Houay Xay (stolica prowincji Bokeo na północy Laosu, wjazd promem z Chiang Khong w północnej Tajlandii); Parksane (prowincja Sayanbouli w środkowym Laosie, wjazd zBeungkane); Thakhek (w prowincji Khammouane w środ¬kowym Laosie, wjazd z Nakornphanom promem); Thaheua¬savanh (w prowincji Savannakhet w środkowym Laosie, wjazd z miejscowości Mukdahan w tajskiej prowincji Ubon Ratchathani); Vangtau (w prowincji Champassak na południu Laosu, wjazd z Tajlandii z Chong Mek);
z Chin: Ban Boten (w prowincji Luang Namtha, wjazd zBohane);
z Wietnamu: Densanvanh (w prowincji Savannakhet, wjazd zLao Bao na trasie z Hue); Namphao (w prowincji Kham¬mouane, wjazd z Cao Treo na trasie z Vinh); Nam Kane (w prowincji Xiengkhouang, wjazd z Namekane); Namsoue (wjazd z Nameo).
Tylko trzy główne przejścia graniczne stale wydają wizy: lotniska międzynarodowe w Vientiane i Luang Prabang oraz Most Przyjaźni (Friendship Bridge).

z Cambodzy: tutaj wlasnie przekraczalysmy granice kolo 4 tysiaca wysp na Mekongu; przejscie funkcjonuje na zasadzie a moze sie otworzy. Wiza 30$ Na porzadku dziennym jest wyciaganie od turysty dodatkowych 4-10$; dodatkowe "oplaty" sa zbierane juz nawet w autobusie przez kierowcow i jak sie nie zaplaci to autobus czekac nie bedzie.
-PASZPORT
-2 FOTY 3X4

6.WIETNAM: ważna na 30 dni do wyrobienia np. po drodze w Chinach (kunming) czas wyrabiania 3 dni robocze, oplata 350 RMB (w Kunmingu) Nie jest juz możliwe otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy.
-PASZPORT
-WNIOSEK
-1 FOTA

7.BIRMA=MYANMAR:wiza turystyczna na 28tyg do wyrobienia tylko w Ambasadach/konsulatach np: Bangkok. Czas: 3 dni robocze; koszt: 810 Baht, Wiza ekspresowa: w ciagu jednego (dodatkowo 350Baht) lub dwoch dni
UWAGA – Visy on arrival-NIEAKTUALNE!!!
Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty upływu ważności wizy Do Myanmaru można wjechać jedynie morskimi przejściami granicznymi oraz międzynarodowym stołecznym portem lotniczym Yangon Airport. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Obowiązuje posiadanie biletu powrotnego lub do innego kraju.
-XERO PASZPORTU
-WNIOSEK
-2 FOTY
-BILET WYLOTOWY Z KRAJU

8.TAJLANDIA:BEZ WIZY; podczas przekraczania granicy ladem na 15 DNI, na lotnisku 30 DNI; kazdy dodatkowy dzien pobytu 500 Bath

9.SINGAPORE:BEZ WIZY ,MAX 90 DNI

10.MALEZJA:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

11.INDONEZJA:WIZA NA GRANICY, MAX 30 DNI, KOSZT 30 USD. Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż
,Po przylocie do Indonezji wizy można otrzymywać odpłatnie na lotniskach w Dżakarcie, Medanie, Pekanbaru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar (Bali). Wizy turystyczne (visa upon arrival) wydawane są także w następujących portach morskich: na wyspie Batam – w portach Sekupang, Balu Ampo, Nongsa, Marina Teluk Senimba; na wyspie Bintan – w portach Bandar Bentan Telani Lagoi, Bandar Seri Udana Lobam; na wyspie Sumatra – w portach Belawan, Sibolga, Teluk Bayur; na wyspie Jawa – w porcie Tanjung Priok (Dżakarta); na wyspie Bali – w porcie Padang Bai; w prowincji Irian Zachodni (Papua Zachodnia) – w porcie Jayapura. Podatek lotniskowy przy wyjeździe z Indonezji (nie ujęty w cenie biletu) wynosi 150 tys. IDR w Dżakarcie i na Bali w Denpasar . Należy pamiętać, by mieć taką kwotę w miejscowej walucie.

12 FILIPINY na 21 dni bez wizy

13.CHILE:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

14.BOLIWIA:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

15.EKWADOR:BEZ WIZY,MAX 30 DNI

16.PERU:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

17 BELIZE:BEZ WIZY,MAX 30 DNI

18.GWATEMALA:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

19 PANAMA:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

20.KOSTARYKA;BEZ WIZY,MAX 90 DNI

21.NIKARAGUA:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

22.HONDURAS;BEZ WIZY.MAX 90 DNI

23.SALWADORE:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

24 MEKSYK:BEZ WIZY,MAX 90 DNI

4 komentarze:

 1. Wiza vietnamska: obecnie koszt w Polsce - 200 zl, a np. na Filipinach - 55$.Pobyt 30 dni, lecz bez trudu mozna przedluzyc za 25$ na kolejne 30 dni.
  Birma : VOA wstrzymane!! Trzeba wyrobic w ambasadze
  Tailandia: pobyt 60 dni. wiza free tylko do 1 marca 2011!! O ile wiem, to na przejsciech kolejowych i drogowych wiz 15 dniowych nie wydaja

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękujemy. Jeszcze kawał czasu pozostał do startu naszej eskapady wiec wiele sie może zmienić. Wszystko bedziemy jeszcze na pewno sprawdzać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujący artykuł. Jeśli jednak ilość formalności w załatwianiu wiz was przerasta warto zwrócić się o pomoc do pośrednika wizowego np. https://www.serwiskonsularny.pl/.

  OdpowiedzUsuń